projekt

Monitoring Wolności Słowa

Czapka w kościele nie obraża uczuć religijnych – uniewinnienie oskarżonego z Kłodzka!

Mar 2, 2022

Fot. Jacek Halicki, źródło: Wikipedia
  • W 2016 roku spóźniony mężczyzna dotarł na pasterkę do kościoła na Górze Iglicznej w Kotlinie Kłodzkiej. Wraz ze znajomymi stanął w przedsionku kościoła. Nie zdjął czapki, gdyż było zimno.
  • W trakcie mszy przechodzący obok proboszcz parafii, ksiądz Andrzej Adamiak, strącił mu czapkę z głowy. Pomiędzy oskarżonym i jego znajomymi a księdzem i innymi parafianami wywiązała się szarpanina, utrwalona na kościelnym monitoringu.
  • W wyniku przepychanki ksiądz upuścił tacę z opłatkami, które miały trafić do domów parafian z okazji świąt. Oskarżony zaś został powalony na ziemię i wyprowadzony z kościoła.
  • Ksiądz zgłosił sprawę rzekomej napaści i pobicia go na policję, jednak sąd II instancji umorzył sprawę. To rozstrzygnięcie podtrzymał Sąd Najwyższy. Parafianie złożyli jednak zawiadomienie o obrazie ich uczuć religijnych, której miał się rzekomo dopuścić oskarżony.
  • Do sprawy przystąpił jako strona społeczna Instytut Spraw Społecznych, reprezentowany przez adw. Marcina Pawelca-Jakowieckiego, który przedstawił stanowisko fundacji w opinii przyjaciela sądu, amicus curiae, w ramach projektu Monitoring Wolności Słowa.
  • W opinii przedstawił rys historyczny przepisu o obrazie uczuć religijnych, wykładnię znamion czynu z art. 196 k.k., oraz opisał to przestępstwo w optyce orzecznictwa polskiego sądownictwa.
  • Fundacja w stanowisku przedstawionym sądowi zarekomendowała ostrożne korzystanie z możliwości jakie daje w tym zakresie prawo karne, jako nadzwyczajny środek regulujący konflikty społeczne.
  • Sąd Okręgowy w Kłodzku uniewinnił oskarżonego od zarzucanego mu czynu. Wyrok zapadł w dniu 1 marca 2022 roku. Na obecną chwilę nie jest prawomocny. Spodziewamy się apelacji!

 

POBIERZ pełną treść opinii przyjaciela sądu.

WESPRZYJ Monitoring Wolności Słowa

DOWIEDZ SIĘ więcej o przebiegu sprawy:

[1] “Proces o znieważenie opłatków. “To postępowanie będzie wyznaczało ramy ochrony uczuć religijnych w Polsce”” – Walbrzych.Wyborcza.pl

[2] “Zakończył się proces o obrazę uczuć religijnych za wejście w czapce do przedsionka kościoła” – Walbrzych.Wyborcza.pl

[3] “Wyrok ws. mężczyzny, który wszedł do kościoła w czapce. Sędzia: Tam się działy sceny jak z dyskoteki” – Walbrzych.Wyborcza.pl