Projekt nowelizacji przepisów o obrazie uczuć religijnych “W obronie chrześcijan”
Zgodnie z harmonogramem prac Sejmu 14.12.2022 r. o godz. 21 ma odbyć się pierwsze czytanie „obywatelskiego” projektu nowelizującego przepisy dot. obrazy uczuć religijnych "W obronie chrześcijan". Projekt, który ma być czytany w Sejmie jest w rzeczywistości projektem,...
Stanowisko Fundacji Instytut Spraw Społecznych ws. zapowiedzi zmiany przepisu o obrazie uczuć religijnych
Stoimy na stanowisku, iż jedynym skutecznym rozwiązaniem wszystkich kontrowersji dotyczących interpretacji tego niejasnego przepisu, jest całkowita dekryminalizacja obrażania uczuć religijnych i znieważeń skierowanych przeciwko przedmiotom czci religijnej lub miejscom przeznaczonym do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.
Tęczowa Maryja jedząca banana – uniewinnienie w I instancji!
Sąd przychylił się do opinii przedstawiciela Instytutu Spraw Społecznych odnosząc się do niej w ustnym uzasadnieniu wyroku uniewinniającego oskarżonego od zarzucanego mu czynu. Wyrok zapadł 3 marca 2022 r.
Czapka w kościele nie obraża uczuć religijnych – uniewinnienie oskarżonego z Kłodzka!
Fundacja w stanowisku przedstawionym sądowi zarekomendowała ostrożne korzystanie z możliwości jakie daje w tym zakresie prawo karne, jako nadzwyczajny środek regulujący konflikty społeczne. Sąd Okręgowy w Kłodzku uniewinnił oskarżonego od zarzucanego mu czynu. Wyrok zapadł w dniu 1 marca 2022 r.
Skarga nadzwyczajna w sprawie Jerzego Urbana
Wniesienie skargi nadzwyczajnej w sprawie dotyczącej obrazy uczuć religijnych wskazuje, iż w innych tego rodzaju sprawach w toku [choćby sprawy „Tęczowej Madonny”] Prokurator Generalny będzie mógł rozważać możliwość skorzystania z tej kontrowersyjnej instytucji, jeśli inne środki zaskarżenia nie będą przysługiwały.